W dłuższą podróż najlepiej ze swoim jedzeniem i wodą niegazowaną

jedzenie w podróży busem
2021-04-13

Wybierając się w podróż busem do Holandii, dobrze jest wziąć z sobą własne jedzenie oraz wodę mineralną, najlepiej niegazowaną. Niektórzy nie zastanawiając się nad tym, zabierają tylko butelkę wody lub jakiś napój gazowany np. Coca-Colę, a sprawę jedzenia pozostawiają na potem. Można oczywiście zakładać, że znajdzie się jakiś sklep na trasie, gdzie będzie można zakupić fast-fooda, np. hot-doga czy hamburgera. W przypadku krótszych tras ten sposób myślenia może się sprawdzić. Natomiast na trasach dłuższych wielogodzinnych, jedno- czy dwudniowych jest inaczej. Sprawę doboru odpowiedniego jedzenia należy potraktować poważnie.

Bezpieczny prowiant z domu

Wyjazd za granicę, np. do Niemiec czy Belgii i wielogodzinna podróż w busie powinny być dokładnie zaplanowane. Najlepiej dzień wcześniej przygotować to, co zamierzamy spożyć na trasie przejazdu. Bezpieczne kanapki, które będą się składały z pieczywa jasnego albo ciemnego, delikatnie posmarowanego masłem albo margaryną, a na to coś, co nie spowoduje kłopotów żołądkowych. To oczywiście może być chuda wędlina, biały ser, przeznaczony do smarowania pieczywa albo jakaś pasta warzywna, sojowa lub inna. Kanapkę można przełożyć liściem zielonej sałaty. Pomidor na dodatek, ale nie pokrojony, tylko cały. Takie kanapki nie popsują się i nie zaszkodzą. Wrogiem podróży są sandwicze sporządzone z dodatkiem jajka i majonezu albo tłustej wędliny, czy wszelkiego rodzaju sałatki śledziowe lub warzywne z majonezem. U niektórych mogą one wywołać poważne perturbacje żołądkowe.

Dobrze jest też zabrać z sobą owoce, najlepiej jabłka i nie w pełni dojrzałe banany. Takie owoce nie zepsują się podczas podróży i nie zaszkodzą. Nie zabieramy z sobą miękkich owoców, takich jak brzoskwinie, truskawki albo maliny. 

Woda niegazowana, herbata, kawa, sok 100 proc. 

W podróż należy również zabrać z sobą wodę. Najlepiej jak będzie to woda niegazowana. Taka na pewno nam nie zaszkodzi. Woda z dwutlenkiem węgla, mocno gazowana może przysporzyć nam problemów żołądkowych. Podobnie jak wszelkiego rodzaju napoje gazowane, takie jak Sprite, Fanta czy Coca-Cola. Napoje gazowane pite solo i po jedzeniu podczas kołyszącej jazdy nie są wskazane. Lepiej sięgnąć po herbatę lub kawę z termosu albo kupić ją na stacji paliw w trakcie postoju. Sok na pewno nam nie zaszkodzi, pod warunkiem, że jest on naturalny, stuprocentowy i niesłodzony. 

Powinniśmy zabrać w podróż co najmniej jedną dużą butelkę płynu, najlepiej na pierwszym miejscu postawić na wodę niegazowaną. Zawsze możemy dokupić sobie inne płyny w trakcie podróży, np. sok czy kawę.

Podsumowanie 

Zaopatrując się we własny prowiant i wodę, możemy się czuć bezpiecznie. Nic złego nie powinno nas spotkać podczas podróży. Wielogodzinna jazda busem lub innym środkiem transportu zbiorowego to duże obciążenie dla organizmu. Ważne, aby w trakcie tej jazdy spożywać żywność z pewnego źródła, co do której mamy pewność, że nam nie zaszkodzi. Należy również zadbać o higienę. Przed każdym posiłkiem zdezynfekować ręce antybakteryjnym płynem w żelu albo umyć ręce wodą z mydłem jeżeli tylko mamy taką możliwość. Warto zabrać z sobą również wilgotne chusteczki higieniczne. To szybki i wygodny sposób na odświeżenie rąk przed posiłkiem i tuż po nim. 

Wszyscy przewoznicy w jednym miejscu

Sprawdź już teraz wolne miejsca

Wyszukaj busa